Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su Bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak için E-posta adresinizi yazınız.

İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi


ilgili etiketler
Cumhuriyet, Enerji, EnerjiAjansı, FatihBirol, GülerSabancı, iklim-degisikligi, iklimMerkezi, istanbul, nanoteknoloji, PolitikalarMerkezi, SabanciUni,

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi Dr. Fatih Birol fahri danışmanlığı altında kuruluyor

Enerji ve iklim değişikliğinin giderek artan büyük stratejik önemi ve bu bağlantılı stratejik konuların ağırlık merkezinin dünyada doğuya kayması göz önüne alınarak, Sabancı Üniversitesi’nde enerji ve iklim konusunda yeni bir merkez oluşturuluyor.
İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi adı verilen oluşumun kamuoyuna duyurusu, Üniversitenin Karaköy’deki iletişim merkezinde düzenlenen bir basın toplantısı ile gerçekleştirildi. Düzenlenen toplantıya Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Rektör Prof. Dr. Nihat Berker ve merkezi Paris’te bulunan Uluslararası Enerji Ajansı Baş Ekonomisti Dr. Fatih Birol katıldı.

Söz konusu Merkez için oluşturulan Uluslararası Yönlendirme Komitesinin yönetimini, fahri başdanışman olarak, Forbes dergisi tarafından dünyanın enerji konusundaki en nüfuzlu dördüncü kişisi olarak kabul edilen Dr. Fatih Birol’un yapacağı, Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı tarafından açıklandı. Enerji ve iklim değişikliği konusunda en stratejik konumda böyle bir Merkezin dünyada ilk kez Sabancı Üniversitesi tarafından oluşturulduğu açıklandı. Böylece Sabancı Üniversitesi’nin bir çok alandaki çalışmalarında olduğu gibi bu konuda da öncülük görevini üstlendiği belirtildi. Bu yapılanma ile Sabancı Üniversitesi’nin yalnızca Türkiye’de değil yakın coğrafya ve dünyada enerji ve iklim konusunda otorite olması amaçlanıyor. Sabancı Üniversitesi’ndeki entelektüel altyapının da böyle bir oluşuma fırsat sağladığı vurgulandı.

İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi'nin, enerji ve iklim alanlarında en yüksek kalitede objektif ekonomi ve politika araştırmaları yapması, geleceğe odaklı ve bağımsız bir araştırma ve politika merkezi olması planlanıyor. Merkezin çalışmaları, gerek bölgesel gerekse tüm dünya için sürdürülebilir bir enerji geleceğine yönelik çözümlerin geliştirilmesine yardımcı olacak.

Bölgede ve dünyada hükümetler, şirketler, araştırma kurumları ve uluslararası kuruluşlarla işbirliği yapacak olan Merkez, devlet organlarını ve endüstriyi, enerji ve iklim değişikliğinde kilit konularda bilgilendirmeyi amaçlıyor. Merkezin, küresel enerji pazarının hem üretim hem tüketim taraflarında yer alan, gelişmiş veya gelişmekte olan tüm stratejik oyuncularının buluşma noktası özelliğine sahip olan İstanbul’da kurulmasının da altı çizilmesi gereken bir durum olduğu belirtildi.100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları


Dr. Fatih Birol basın toplantısındaki konuşmasında :

Hem enerji üretiminde hem de enerji tüketiminde dünyanın ağırlık merkezi Doğuya kayıyor. Ülkemizin hemen yanıbaşında olan Ortadoğu ülkeleri, Rusya ve Hazar bölgesi, dünya petrol ve doğalgaz piyasalarındaki ağırlıklarını hızlı bir sekilde artırmaya başladılar. Tüketim açısından Çin, Hindistan ve Ortadoğu ülkeleri dünya lideri konumuna geldiler. Bu coğrafyadaki karar vericilerin dünyadaki enerji ve çevre gelişmelerini doğru bir şekilde okuyup bunu alacakları önemli kararlara yansıtmaları, hem bu ülkeler hem de dünya piyasaları için stratejik öneme haizdir.

Bu nedenle Sayın Güler Sabancı’nın böyle bir Merkez kurma fikrinin son derece iyi bir zamanlama ile alınmış çok isabetli bir karar olduğunu düşünüyorum. Ben de, bu çok önemli girişime fahri olarak destek vermekten ve Yönlendirme Komitesindeki çok değerli meslektaşlarımla bir arada gayret göstermekten çok mutluyum dedi.

.
.

ilgili Etiketler
Cumhuriyet, Enerji, EnerjiAjansı, FatihBirol, GülerSabancı, iklim-degisikligi, iklimMerkezi, istanbul, nanoteknoloji, PolitikalarMerkezi, SabanciUni,
Kaynak:Sabancı Üniversitesi Tarih:23/11/2010
Haberin Devamını Okumak için Tıklayınız. Bu haber 1884 kişi tarafından okunmuştur.

Yorumlar

Henüz bir yorum eklenmemiştir. İlk Yorumu siz ekleyin.

Adınız:
Yorumunuz:

Google Grupları
E-posta: SuBilgi grubunu ziyaret et

En çok okunan haberler
Son haberler
Çevre yatırımları mercek altında ( 11882 ) Devamı
Oksijen bolluğu açısından dünyanın ilk 3 yerinden biri 'Kazdağı' ( 9798 ) Devamı
Tuz Gölü'nde petrol aranıyor ( 9159 ) Devamı
Türkiye'de bir cennet: Göksu deltası ( 9030 ) Devamı
Uluabat Gölü Tehlikede ( 8636 ) Devamı
Orta Asya'nın en büyük çevre felaketi ( 8477 ) Devamı
G.Kore’nin ardından Çin ile de nükleer santral için görüşülüyor ( 8241 ) Devamı
Beyşehir Gölü ( 7674 ) Devamı
Yavru Caretta Carettalar Evlerine Döndü ( 7112 ) Devamı
Anadolu'nun Son Çizgili Sırtlanları ( 7109 ) Devamı
Dünyanın en yaşlı sediri Antalya'da ( 6957 ) Devamı
Akdeniz yükseliyor ( 6938 ) Devamı
Gri balina şaşırttı ( 6789 ) Devamı
Ergene İçin Kefenleri Giydiler! ( 6784 ) Devamı
'Dinazorlar küresel ısınmanın ürünü' ( 6723 ) Devamı
Yaban Hayatı Koridoru ( 2298 ) Devamı
Bafa Gölü köpürdü ( 2438 ) Devamı
Lavabonuzdan çıkan su tarlaları sulayacak ( 2863 ) Devamı
Kuraklık tehdidi ( 2637 ) Devamı
Çay içmek bizim işimiz ( 2629 ) Devamı
Sapanca gölü suya hasret ( 2623 ) Devamı
Kuraklık ( 3155 ) Devamı
kulaklı batağan kuşu Samsun'da görüldü ( 3169 ) Devamı
Bolu'dan iyi haber ( 2510 ) Devamı
Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı ( 2907 ) Devamı
Kaçak avcılara ceza ( 2835 ) Devamı
Yaban Hayatı Takibi ( 2727 ) Devamı
Yeşil Okul ( 2557 ) Devamı
Leopar ( 3496 ) Devamı
Yavru sincaplar doğaya... ( 2452 ) Devamı
Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter