Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su Bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak için E-posta adresinizi yazınız.

Türkiye kıyılarına balast suyu tehdidi


ilgili etiketler
Aliağa, Antalya, balastsuyu, botaş, Cebelitarık, Cumhuriyet, DenizcilikMüsteşarlığı, İskenderun, izmir, İzmit, Karadeniz, Marmara, Mersin, Samsun, Süveyş, Tübitak,

Gemilerin balast suları ile taşınan ''çok tehlikeli istilacı'' olarak nitelendirilen 5 tür sucul ve mikro organizma Türkiye kıyılarını tehdit ediyor.

Denizcilik Müsteşarlığı yetkililerinden edinilen bilgiye göre, gemilerin yüksüz seyirler sırasında denge sağlamak amacıyla ayrılmış tanklara aldıkları ''balast suyu''nu, yük alacakları limanlarda boşaltmaları nedeniyle milyonlarca farklı sucul ve mikro organizma bir ekosistemden bir başkasına taşınıyor. Bu türler taşındıkları yerde kontrolsüzce çoğalarak geri dönüşümsüz bir şekilde bölgeyi istila edebiliyor. Dünyada, gemilerin balast suyu tanklarında her gün 7 binden farklı tür, farklı limanlar arasında taşınıyor. Balast suyu ile taşınan istilacı türler, denizleri tehdit eden küresel ısınma, kara kökenli kirleticiler ve aşırı avlanma gibi tehlikelerin arasında sıralanıyor. TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi ile Denizcilik Müsteşarlığı tarafından, uluslararası deniz trafiğinin ve taşınan balast suyunun riskini belirlemek ve bu riski azaltmak için alınacak önlemleri ortaya koymak amacıyla ''Balast Suyu ile Taşınan Zararlı Sucul Organizmaların Kontrolü ve Yönetimi Projesi'' yapıldı.
Proje kapsamında, 2011 yılında yürürlüğe girmesi beklenen ''Gemi Balast Suları ve Sedimanların Kontrolü ve Yönetimi Uluslararası Sözleşmesi'' ile Türkiye'nin yerine getireceği sorumluluklar belirlendi. Türkiye'nin de taraf olmasının planlandığı sözleşme yürürlüğe girdikten sonra, 2015'e kadar tüm gemilere balast arıtım cihazları takılarak gemilerin taşıdıkları suların içindeki tüm canlıları arıtması sağlanacak.

Proje ile Türkiye'nin limanlarına yılda yaklaşık 23 milyon ton balast suyu deşarj edildiği ve balast deşajlarının deniz trafiği ile orantılı olarak Marmara, İzmir ve İskenderun bölgelerinde yoğunlaştığı tespit edildi. Ayrıca, balast sularının Türkiye'ye hangi bölgelerden taşındığı da saptandı. Buna göre, dünyanın neredeyse tüm biyolojik bölgelerinden Türkiye'ye taşınım gerçekleşiyor ve bu nedenle Türkiye kıyıları büyük risk altında.

Balast suları açık deniz alanlarında değiştirilecek

Yapılan çalışmalarda, Türk deniz alanlarına diğer deniz alanlarından gelen 263 tür kayıt altına alındı ve bu türlerin 37'sinin gemiler ile taşındığı ortaya çıktı. Türk deniz alanlarına diğer deniz alanlarından gelen 263 türün, 180'inin Süveyş Kanalı'ndan, 6'sının Cebelitarık Kanalı'ndan doğal yolla geldiği, 3'ünün balık ticareti ile geldiği, 37'sinin ise gemiler tarafından taşındığı tespit edildi. Türkiye kıyılarına yerleşen 37 farklı istilacının arasında güneş levreği, gümüş sazanı, mavi yengeç, çengel su piresi, zebra midyesinin yanı sıra bazı deniz yıldızı, tek hücreli kabuksuzlar, halkalı deniz solucanları ve deniz anası türleri yer alıyor. Bunlardan zebra midyesi, çengel su piresi ile 1 tür deniz yıldızı ve 2 tür deniz anası ''çok tehlikeli istilacı'' tür olarak sınıflandırılıyor.100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları


Proje kapsamında, Türkiye limanlarında biyolojik istila riskini belirlemek ve limanları risk derecesine göre sınıflandırmak amacı ile hazırlanan ''Balast Suyu Risk Değerlendirmesi Raporu'' ile tüm limanların risk oranları belirlendi. Buna göre, İzmit, Aliağa, İzmir ve İskenderun Liman Başkanlıkları ''çok yüksek riskli liman'' grubunda; Gemlik, Ambarlı, BOTAŞ, Mersin ve İstanbul ''yüksek riskli liman'' grubunda yer aldı. Tekirdağ, Samsun, Tuzla, Karadeniz Ereğli, Trabzon, Bartın, Antalya ve Karabiga ''orta''; Taşucu, Silivri, Dikili, Çeşme, Güllük ve Bandırma Liman Başkanlıkları ''düşük'' riskli gruba dahil oldu.

Proje çerçevesinde, Türkiye denizleri haritalandırılarak, balast değişimi yapılabilecek alanlar rotalara göre analiz edildi. Buna göre, tüm gemiler balast sularını organizma bakımından daha fakir olan açık deniz alanlarında değiştirecekler. Böylelikle istilacı türlerin taşınması riski azaltılacak.

Denizcilik Müsteşarlığı tarafından BOTAŞ Liman Başkanlığında başlatılan pilot uygulamaya çerçevesinde, BOTAŞ limanına gelen tüm gemilere limana girmeden önce uygun bir alanda balast suyu değişimi yapma zorunluluğu getirildi. Geminin riskli olduğunun tespiti durumunda alınan balast suyu örneği analiz için TÜBİTAK'a gönderiliyor. Analiz sonucunda bir istilacı tür tespit edilirse aynı rotadan gelen tüm gemiler bir sonraki gelişlerinde balast değişimi yapmadan limanlara kabul edilmiyor.

.
.

ilgili Etiketler
Aliağa, Antalya, balastsuyu, botaş, Cebelitarık, Cumhuriyet, DenizcilikMüsteşarlığı, İskenderun, izmir, İzmit, Karadeniz, Marmara, Mersin, Samsun, Süveyş, Tübitak,
Kaynak:CUMHURİYET Tarih:26.12.2010
Haberin Devamını Okumak için Tıklayınız. Bu haber 2109 kişi tarafından okunmuştur.

Yorumlar

Henüz bir yorum eklenmemiştir. İlk Yorumu siz ekleyin.

Adınız:
Yorumunuz:

Google Grupları
E-posta: SuBilgi grubunu ziyaret et

En çok okunan haberler
Son haberler
Çevre yatırımları mercek altında ( 11887 ) Devamı
Oksijen bolluğu açısından dünyanın ilk 3 yerinden biri 'Kazdağı' ( 9809 ) Devamı
Tuz Gölü'nde petrol aranıyor ( 9166 ) Devamı
Türkiye'de bir cennet: Göksu deltası ( 9041 ) Devamı
Uluabat Gölü Tehlikede ( 8645 ) Devamı
Orta Asya'nın en büyük çevre felaketi ( 8483 ) Devamı
G.Kore’nin ardından Çin ile de nükleer santral için görüşülüyor ( 8243 ) Devamı
Beyşehir Gölü ( 7682 ) Devamı
Yavru Caretta Carettalar Evlerine Döndü ( 7121 ) Devamı
Anadolu'nun Son Çizgili Sırtlanları ( 7115 ) Devamı
Dünyanın en yaşlı sediri Antalya'da ( 6971 ) Devamı
Akdeniz yükseliyor ( 6940 ) Devamı
Gri balina şaşırttı ( 6795 ) Devamı
Ergene İçin Kefenleri Giydiler! ( 6788 ) Devamı
'Dinazorlar küresel ısınmanın ürünü' ( 6727 ) Devamı
Yaban Hayatı Koridoru ( 2308 ) Devamı
Bafa Gölü köpürdü ( 2446 ) Devamı
Lavabonuzdan çıkan su tarlaları sulayacak ( 2876 ) Devamı
Kuraklık tehdidi ( 2648 ) Devamı
Çay içmek bizim işimiz ( 2639 ) Devamı
Sapanca gölü suya hasret ( 2634 ) Devamı
Kuraklık ( 3167 ) Devamı
kulaklı batağan kuşu Samsun'da görüldü ( 3177 ) Devamı
Bolu'dan iyi haber ( 2519 ) Devamı
Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı ( 2918 ) Devamı
Kaçak avcılara ceza ( 2844 ) Devamı
Yaban Hayatı Takibi ( 2736 ) Devamı
Yeşil Okul ( 2569 ) Devamı
Leopar ( 3506 ) Devamı
Yavru sincaplar doğaya... ( 2460 ) Devamı
Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter