Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su Bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak için E-posta adresinizi yazınız.

Türkiye üzerimize gelse suyumuzu vermeyiz!

Yusuf Yavuz

ilgili etiketler
Antalya, ÇED, fotokapan, HediyeGunduz, HES, Hüseyin Polat, KadriyeHacımusaoğlu, Kaş, KıbrısçıkDeresi, MuniseOzan, TTKD, vaşak, YusufYavuz,

Antalya'nın Kaş ilçesine bağlı Kemer köyündeki Kıbrısçık Deresi'nde yapımı planlanan hidroelektirik santrali köylüleri ayağa kaldırdı. Yaban Hayatı Koruma Sahası olan yokolma tehdidi altındaki vaşak başta olmak üzere bir çok canlı türüne ev sahipliği yapan vadide projelendirilen HES'in ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) toplantısı, halkın yoğun protestosu nedeniyle yapılamadı. Toplantının yapılamadığını tutanakla belgeleyen köylüler, Türkiye üzerimize gelse suyumuzu vermeyiz dediler.

İlgili kamu kurumlarının yetkilileriyle birlikte toplantının yapılacağı okul binasına gelen şirket yetkilileri, öfkeli köylülerin protestoları eşliğinde geriye döndüler.
Burada bir konuşma yapan Kemer köyü Muhtarı Mustafa Sarısaltık, köydeki 5 bin dönüm arazinin buradaki su ile hayat bulduğunu belirterek, Akdeniz bölgesinin en iyi narları burada yetişiyor. Hollanda'ya her yıl köyümüzden nar ihracatı yapıyoruz. Köyümüzün bütün geliri bu arazilerden sağlanıyor. Ayrıca narenciye, pamuk ve susam yetiştiriyoruz. Eğer buraya HES kurulursa bizim tarımsal üretimimiz biter. Tavuklarımız yumurtlamaz, ineklerimiz buzağılamaz, çocuklarımızın gelişimi olumsuz etkilenir dedi. Öte yandan Kıbrıs Deresi Yaban Hayatı Koruma Sahası'nda geyik, vaşak, yaban keçisi gibi bir çok nesli tükenmetke olan canlı türüne ev sahipliği yaptığını belirten muhtar Sarısaltık, Köylüler de buraya HES kurulmasını istemiyor. Muhtar olarak köylülerin istemediği hiç bir projeye imza atmam ben. Şu ana kadar da hiç bir yere imza atmadım diye konuştu.

Kemer köyünden Hatice Sarısaltık ise çocuklarını buradaki su ile büyüttüklerini söyleyerek, Bu su olmazsa biz de yokoluruz. Biz bu suyumuzu vermeyeceğiz. Bizi öldürsünler ondan sonra alsınlar suyumuzu

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Kaş Sorumlusu Dr. Munise Ozan ise 'Su Kullanım Hakkı Anlaşmaları'yla Türkiye genelinde 2000'in üzerinde HES projesine izin verildiğini belirterek vadilerin HES projeleriyle darmadağın edildiğini öne sürdü. Ozan, 49 yıllığına kullanım hakkı devredilen su kaynaklarının yalnızca enerji üretmek amacıyla kullanılmayacağını, gelecekte buralardaki toprak zenginliğinin de özel şirketlerin kullanımına geçeceğini savundu. TTKD Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz de, Türkiye'deki vadilere Derebeylikleri kurulduğunu öne sürerek, bu Derebeylerinin halkı birer köle ve vasıfsız sürü topluluğu gibi görme planıyla karşı karşıyayayız dedi.

Kaş Çevre Platformu Sözcüsü Kadriye Hacımusaoğlu da, bölgedeki su kaynağının herkesin ortak değeri olduğuna işaret ederek, Kaş'taki bütün sivil toplum örgütlerinin Kemer köyünde yapılması planlanan HES projesine karşı ortak mücadele etme kararı aldığını açıkladı. Hem HES şirketi'nin hem de devlet yetkililerinin, 'baraj yapacağız' söylemiyle köylüleri yanıltarak HES'e razı etmeye çalıştığını öne süren Hacımusaoğlu, biz halkın yararına olan her türlü projenin yanında, zararına olan herşeyin de karşısındayız. Ancak bu konuda oyuna gelmeyeceğiz. Şirketin yapacağı ÇED toplantısına katılmayacağız dedi.100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları


Kıbrıs Deresi Yaban Hayatını Koruma Sahası'nda Rasatçı (Gözlemci) olarak görev yapan Hüseyin Polat, Kıbrısçık Kanyonu olarak bilinen bölgede 2010 Ağustos'unda yapılan fotokapan çalışmasıyla nesli tehlike altında bulunan vaşak görüntülendiğini söyledi. Bölgede görüntülenerek varlığı belgelenen vaşak'la ilgili bilgi veren Polat, vaşakların Kıbrısçık'tan, Kaputaş Kanyonu'na, Elmalı, Korkuteli ve Kumluca'nın dağlık bölgelerinden Antalya'ya kadar uzanan bir alanda yaşamını sürdürdüğünü ancak sayılarının giderek azaldığını söyledi. Vaşakların, yaz aylarında HES projesinin yapılacağı vadiye su içmek için geldiğini anlatan Polat, yaklaşık 20 kilometre uzunluğundaki vadide ayrıca, kurt, karaca, kartal ve papağan gibi canlı türlerinin barındığını dile getirdi.

Kaş Ziraat Odası Başkanı Ramazan Süer burada yaptığı açıklamada, amaçlarının yıkmak değil yapmak olduğunu ancak köylülerin istemediği bir şeyin yapılmasına da karşı olduklarını dile getirdi. HES projesinin bölgede yapılması planlanan sulama barajıyla ilgili bağlantısının olduğu yönündeki iddialara da değinen Süer, biz 18 köyü barındıran Kasaba çukurunda bir sulama barajı yapılmasına karşı değiliz. Burada 35 bin dönüm suya hasret arazi bulunuyor. Ancak Kıbrısçık Kanyonu barındırdığı doğal değerleriyle korunması gereken yerlerdendir. Buraya yapılması düşünülen HES projesine kesinlikle karşıyız dedi.

Bir saate yakın süren gergin bekleyişin ardından ÇED toplantısının yapılamayacağını anlayan şirket yetkilileri ve ilgili kamu görevlileri, ıslıklı protestolar eşiliğinde araçlarına binerek Kemer köyünden uzaklaştılar. Toplantının yapılamadığına dair bir tutanak hazırlayarak imzalayan köylüler, su kaynaklarını vermemeye kararlı olduklarını, bundan geri adım atmayacaklarını belirten sloganlar eşliğinde dağıldılar.

.
.

ilgili Etiketler
Antalya, ÇED, fotokapan, HediyeGunduz, HES, Hüseyin Polat, KadriyeHacımusaoğlu, Kaş, KıbrısçıkDeresi, MuniseOzan, TTKD, vaşak, YusufYavuz,
Tarih:06.02.2011
Bu haber 3161 kişi tarafından okunmuştur.

Yorumlar

Henüz bir yorum eklenmemiştir. İlk Yorumu siz ekleyin.

Adınız:
Yorumunuz:

Google Grupları
E-posta: SuBilgi grubunu ziyaret et

En çok okunan haberler
Son haberler
Çevre yatırımları mercek altında ( 11887 ) Devamı
Oksijen bolluğu açısından dünyanın ilk 3 yerinden biri 'Kazdağı' ( 9809 ) Devamı
Tuz Gölü'nde petrol aranıyor ( 9166 ) Devamı
Türkiye'de bir cennet: Göksu deltası ( 9041 ) Devamı
Uluabat Gölü Tehlikede ( 8645 ) Devamı
Orta Asya'nın en büyük çevre felaketi ( 8483 ) Devamı
G.Kore’nin ardından Çin ile de nükleer santral için görüşülüyor ( 8243 ) Devamı
Beyşehir Gölü ( 7682 ) Devamı
Yavru Caretta Carettalar Evlerine Döndü ( 7121 ) Devamı
Anadolu'nun Son Çizgili Sırtlanları ( 7115 ) Devamı
Dünyanın en yaşlı sediri Antalya'da ( 6971 ) Devamı
Akdeniz yükseliyor ( 6940 ) Devamı
Gri balina şaşırttı ( 6795 ) Devamı
Ergene İçin Kefenleri Giydiler! ( 6788 ) Devamı
'Dinazorlar küresel ısınmanın ürünü' ( 6727 ) Devamı
Yaban Hayatı Koridoru ( 2308 ) Devamı
Bafa Gölü köpürdü ( 2446 ) Devamı
Lavabonuzdan çıkan su tarlaları sulayacak ( 2876 ) Devamı
Kuraklık tehdidi ( 2648 ) Devamı
Çay içmek bizim işimiz ( 2639 ) Devamı
Sapanca gölü suya hasret ( 2634 ) Devamı
Kuraklık ( 3167 ) Devamı
kulaklı batağan kuşu Samsun'da görüldü ( 3177 ) Devamı
Bolu'dan iyi haber ( 2519 ) Devamı
Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı ( 2918 ) Devamı
Kaçak avcılara ceza ( 2844 ) Devamı
Yaban Hayatı Takibi ( 2736 ) Devamı
Yeşil Okul ( 2569 ) Devamı
Leopar ( 3506 ) Devamı
Yavru sincaplar doğaya... ( 2460 ) Devamı
Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter