Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su Bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak için E-posta adresinizi yazınız.

Patara'ya 400 villa Avrupalı çevre örgütlerini ayağa kaldırdı

Yusuf Yavuz

ilgili etiketler
Antalya, HavvaİşkanIşık, kaplumbağa, LilyVenizelos, MEDASSET, MehmetTunçer, NerminBayçın, ÖÇK, Patara, YabanHayat, YusufYavuz,

Antalya'nın Kaş ilçesi sınırlarında bulunan Patara antik kentindeki 400 villa tartışması Avrupalı çevre örgütlerini de ayağa kaldırdı. Merkezi Londra'da bulunan Akdeniz Deniz Kaplumbağalarını Koruma Birliği (MEDASSET) Başkanı Lily Venizelos, Patara'nın korunması için uluslararası kampanya başlatacaklarını açıkladı.

Caretta Caretta türü deniz kaplumbağalarının yavrulama alanı olan ve uluslararası sözleşmeler çerçevesinde Özel çevre Koruma (ÖÇK) Bölgesi ilan edilen Patara antik kentinde yapımına başlanan villa inşaatları Avrupalı çevre örgütlerini de ayağa kaldırdı. Akdeniz Deniz Kaplumbağalarını Koruma Birliği (MEDASSET) Başkanı Lily Venizelos, Türk basınında yeralan Patara'daki villa inşaatlarına ilişkin haberlerin ardından Türk uzmanlara yaptığı çağrıda, geçmişte uluslararası kampanyalarla koruma altına alınmasına katkıda bulundukları Patara'yı korumak için yeniden harekete geçeceklerini açıkladı.
Akdeniz Deniz Kaplumbağalarını Koruma Birliği'nin (MEDASSET) 1988 yılından buyana Patara'nın ve buradaki biyoçeşitliliğin korunması yönünde kampanya yürüttüğünü belirten Venizelos, Avrupa Konseyi, Avrupa Yabanhayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Sözleşmesi (Bern) gereğince her yıl gerçekleştirilen Daimi Komisyon Toplantılarının bildirgelerinin bu amaçla basılarak kamuoyuna duyurulduğunu dile getirdiği çağrı metninde, Bern Sözleşmesi Daimi Kurulu'nun, Kasım 1996'da, deniz kaplumbağalarının korunması yönünde alınan önlemlerin etkinliğinin denetlenmesi amacıyla, Patara için bir dava dosyası açılmasına karar verdiğini ifade etti.

2001 yılında gerçekleştirilen Daimi Kurul toplantısında bazı sorunların çözülmemiş olmasına rağmen, bu tarihe kadar açık kalan Patara'yla ilgili dava dosyasının kapatılmasına karar verildiğini vurgulayan Venizelos, MEDASSET 1998 yazında bölgede bir alan çalışması gerçekleştirmiş ve 1996'dan 2009 tarihine kadar geçen zaman diliminde sürekli olarak Patara’da alınan koruma önlemlerinin uygulanıp uygulanmadığını denetlemiş, raporlarını göndermiş ve bu konuda bilgilendirmelerde bulunmuştur bilgisini verdi.

1989' da, birçok Türk ve uluslararası önemli şahsiyet ve örgütlerle işbirliği yaparak

Patara’daki villa tartışmalarını yakından izleyen arkeolog –yazar Nermin Bayçın, önceki gün Patara Kazı Başkanı Prof. Havva İşkan Işık’ın konuyla ilgili görüşlerine başvurduğunu söyledi. Bayçın, Işık’ın kendisine Patara havzasının bütünsel korunması yönünde yaklaşık 20 yıldır savaş verdiklerini, ilk sit kavramı uygulamasının burada gerçekleştiğini söylediğini aktardı. Bayçın, Patara’da koruma amaçlı imar planında ikinci konuta izin verilmesi konusunda ne düşündükleri yönündeki sorusuna, Işık’ın; “Antalya koruma kurulu'na başvurulması gerektiğini ve tüm bu süreçte nasıl kararlar alındığına ilişkin belgelere bakılması gerektiğini, ancak ondan sonra konuşulması gerektiği” yanıtını verdiğini dile getirdi.100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları


Venizelos'un bu girişimiyle ilgili sorularımızı yanıtlayan Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Mimarlık Bölümü Başkanı Şehir ve Bölge Yüksek Plancısı Prof. Dr. Mehmet Tunçer, Patara'nın Likya'nın başkenti olması nedeniyle çok önemli bir tarihi dokuya sahip olduğunu belirterek, Patara bir yandan da uzun kumsalıyla caretta carettaların en önemli yavrulama alanlarından biri. Burada yapılaşmaya açılan alan tamemen Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) içerisinde. Bu alanını yapılaşmaya açılmasını, buraya yüzlerce villa ve 3 bin nüfusun yerleştirilmesi kararını Kültür Bakanlığı ve Valilik'ten çok ÖÇK kurumunun vermesi gerekiyor. Ayrıca Türkiye ÖÇK alanlarıyla ilgili kararları uluslararası sözleşmeler kapsamında almıştır. Kununun uluslararası boyutu da çok önemli. Antalya Lara bölgesi de 1970'lerde caretta caretta'ların yaşam alanlarından biriydi. Ancak yoğun yapılaşmanın ardından ilerleyen yıllarda bölgedeki varlıkları sona erdi diye konuştu.

.
.

ilgili Etiketler
Antalya, HavvaİşkanIşık, kaplumbağa, LilyVenizelos, MEDASSET, MehmetTunçer, NerminBayçın, ÖÇK, Patara, YabanHayat, YusufYavuz,
Kaynak:Yusuf Yavuz Tarih:10.02.2011
Bu haber 3354 kişi tarafından okunmuştur.

Yorumlar

Henüz bir yorum eklenmemiştir. İlk Yorumu siz ekleyin.

Adınız:
Yorumunuz:

Google Grupları
E-posta: SuBilgi grubunu ziyaret et

En çok okunan haberler
Son haberler
Çevre yatırımları mercek altında ( 11887 ) Devamı
Oksijen bolluğu açısından dünyanın ilk 3 yerinden biri 'Kazdağı' ( 9809 ) Devamı
Tuz Gölü'nde petrol aranıyor ( 9166 ) Devamı
Türkiye'de bir cennet: Göksu deltası ( 9041 ) Devamı
Uluabat Gölü Tehlikede ( 8645 ) Devamı
Orta Asya'nın en büyük çevre felaketi ( 8483 ) Devamı
G.Kore’nin ardından Çin ile de nükleer santral için görüşülüyor ( 8243 ) Devamı
Beyşehir Gölü ( 7682 ) Devamı
Yavru Caretta Carettalar Evlerine Döndü ( 7121 ) Devamı
Anadolu'nun Son Çizgili Sırtlanları ( 7115 ) Devamı
Dünyanın en yaşlı sediri Antalya'da ( 6971 ) Devamı
Akdeniz yükseliyor ( 6940 ) Devamı
Gri balina şaşırttı ( 6795 ) Devamı
Ergene İçin Kefenleri Giydiler! ( 6788 ) Devamı
'Dinazorlar küresel ısınmanın ürünü' ( 6727 ) Devamı
Yaban Hayatı Koridoru ( 2308 ) Devamı
Bafa Gölü köpürdü ( 2446 ) Devamı
Lavabonuzdan çıkan su tarlaları sulayacak ( 2876 ) Devamı
Kuraklık tehdidi ( 2648 ) Devamı
Çay içmek bizim işimiz ( 2639 ) Devamı
Sapanca gölü suya hasret ( 2634 ) Devamı
Kuraklık ( 3167 ) Devamı
kulaklı batağan kuşu Samsun'da görüldü ( 3177 ) Devamı
Bolu'dan iyi haber ( 2519 ) Devamı
Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı ( 2918 ) Devamı
Kaçak avcılara ceza ( 2844 ) Devamı
Yaban Hayatı Takibi ( 2736 ) Devamı
Yeşil Okul ( 2569 ) Devamı
Leopar ( 3506 ) Devamı
Yavru sincaplar doğaya... ( 2460 ) Devamı
Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter