Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su Bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak için E-posta adresinizi yazınız.

Akarsu durursa dünya ölür


ilgili etiketler
akarsu, dere, DoğaDerneği, GüvenEken, HES, KARDOĞA, su,

Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, ''İnsan vücudundaki kan kadar dünya için gerekli olan akarsuların akışı durdurulduğunda dünya ölür'' dedi.

Eken, Karadeniz Doğa Koruma Federasyonu (KARDOĞA) ve Doğa Derneği tarafından Belediye Kültür Müdürlüğü Vahit Sütlaş Tiyatro Sahnesi'nde düzenlenen ''Yatağına Sığmayan Yalanlar ve HES Gerçeği'' konulu toplantıda, bir dere havzasını simgeleyen maketle Hidroelektrik Santrallerinin (HES) doğal dengeye verdiği zararı anlattı. Evrende, yaşanabilen tek gezegen olan dünyayı diğer gezegenlerden ayıranen önemli özelliğinin, 4'te üçünün sularla kaplı olması olduğunu belirten Eken, ''Su, hayatı oluşturacak güçtedir. Su hayatın ana sebebidir. Su hayat değil, hayat sudur. Su olmasa hayatın varlığını bile söyleyemeyiz. Dünyanın yer şekillerini su oluşturur. Ayrıca su, canlıların yaşam kaynağıdır. Su döngüsü bozulduğunda yaşam tehlikeye girer'' diye konuştu.
Bazı kesimler tarafından akarsuların boşa aktığının iddia edildiğinişaret eden Eken, akarsuların insanlar, bitkiler ve tüm canlıların yaşamı için nakil hatları olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:''Su, canlıların yaşamından çıktığında herşey yok olur. İnsan vücudundaki kan kadar, dünya için gerekli olan akarsuların akışı durdurulduğunda dünya ölür. Yaşamın farklı parçalarını bir arada tutan sudur. Nehirlerdeki sular, içinde birçok alüvyonları taşır. Bu alüvyonlar yer altı, toprak ve denizleri besler. Bu alüvyonlar ve diğer maddeler denize ulaşmadığında, denizdeki canlı hayatı yok olur. Toprak ve yer altı suları verimini kaybeder. Akarsular üzerine yapılan barajlar nedeniyle, sadece suyun önü kapatılmıyor aynı zamanda dağlardan gelen husubatların da önü kesiliyor. Barajlarda biriken suların husubatları dibe çökerek bütün besin maddeleri kayboluyor. Barajdan geçen su ölmüş olarak geçiyor. Nil Nehri bu şekilde yok oldu. Şu anda Kızılırmak Deltası bu nedenle her gün geriye gidiyor. Türkiye'de bugün hemen hemen her akarsu üzerinde HES inşaatı bulunduğunu ve sayılarının binleri bulduğunu vurgulayan Eken, şöyle devam etti:

HES nedeniyle, dağın zirvesinden gelip denize inmesi gereken su, hiç yatağını görmeden borudan akıyor. Derelerimiz kaynağından alınıp borulara hapsediliyor. Su materyaller taşıyamayınca, hem su hem de havzalar ölüyor. Doğu Karadeniz'de tüm dereler özel şirklere satılmış durumda. Derelerimizin canı çıkarılıyor. Sadece dereler değil, ağaç, kuş, bitki, böcek her şey ölüyor. Dereler üzerinde yapılması planlanan HES'ler yapılırsa gelecek yıllarda Anadolu'da yaşamın varlığının devamı mümkün olmayacak.

TOPLANTIDA TARTIŞMA

Toplantının soru cevap kısmında, Halkevi Giresun Şubesi üyesi Evren Baltacı, Doğa Derneği Başkan Eken'e, derneğin, HES inşaatı bulunan bir şirketten bilgisayar aldığını ve bu şirketin derneğe destek olduğunu savunarak, ''Derneğinizin internet sitesinde böyle bir açıklama var. Bu nasıl HES'lere karşı duruş? Hem 'HES'lere karşıyız' diyorsunuz, hem de böyle bir yardım alıyorsunuz ?'' dedi.Böyle bir durumun söz konusu olmadığını ifade eden Eken ise ''Biz HES şirketinden destek almıyoruz. HES'lere karşıyız. HES inşaatı bulunan hiçbir şirketle de bağlantımız yok. Siz yalan söylüyorsunuz. Ama bir dernek olarak yardımları kabul ediyoruz. Bir şirket derneğimize 2 bilgisayar bağışlamıştır'' diye konuştu.Bir süre devam eden tartışma, Evren Baltacı'nın toplantıdan çıkarılmasıyla son buldu.Toplantı, HES'lerin zararlarının anlatıldığı sinevizyon gösterisi ve katılımcıların sorularının yanıtlanmasıyla sona erdi.100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
.
.

ilgili Etiketler
akarsu, dere, DoğaDerneği, GüvenEken, HES, KARDOĞA, su,
Kaynak:NTV Tarih:11.02.2011
Haberin Devamını Okumak için Tıklayınız. Bu haber 2395 kişi tarafından okunmuştur.

Yorumlar

Henüz bir yorum eklenmemiştir. İlk Yorumu siz ekleyin.

Adınız:
Yorumunuz:

Google Grupları
E-posta: SuBilgi grubunu ziyaret et

En çok okunan haberler
Son haberler
Çevre yatırımları mercek altında ( 11883 ) Devamı
Oksijen bolluğu açısından dünyanın ilk 3 yerinden biri 'Kazdağı' ( 9799 ) Devamı
Tuz Gölü'nde petrol aranıyor ( 9159 ) Devamı
Türkiye'de bir cennet: Göksu deltası ( 9034 ) Devamı
Uluabat Gölü Tehlikede ( 8639 ) Devamı
Orta Asya'nın en büyük çevre felaketi ( 8479 ) Devamı
G.Kore’nin ardından Çin ile de nükleer santral için görüşülüyor ( 8242 ) Devamı
Beyşehir Gölü ( 7676 ) Devamı
Yavru Caretta Carettalar Evlerine Döndü ( 7114 ) Devamı
Anadolu'nun Son Çizgili Sırtlanları ( 7112 ) Devamı
Dünyanın en yaşlı sediri Antalya'da ( 6958 ) Devamı
Akdeniz yükseliyor ( 6939 ) Devamı
Gri balina şaşırttı ( 6789 ) Devamı
Ergene İçin Kefenleri Giydiler! ( 6784 ) Devamı
'Dinazorlar küresel ısınmanın ürünü' ( 6724 ) Devamı
Yaban Hayatı Koridoru ( 2302 ) Devamı
Bafa Gölü köpürdü ( 2441 ) Devamı
Lavabonuzdan çıkan su tarlaları sulayacak ( 2867 ) Devamı
Kuraklık tehdidi ( 2640 ) Devamı
Çay içmek bizim işimiz ( 2632 ) Devamı
Sapanca gölü suya hasret ( 2626 ) Devamı
Kuraklık ( 3158 ) Devamı
kulaklı batağan kuşu Samsun'da görüldü ( 3171 ) Devamı
Bolu'dan iyi haber ( 2512 ) Devamı
Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı ( 2911 ) Devamı
Kaçak avcılara ceza ( 2838 ) Devamı
Yaban Hayatı Takibi ( 2730 ) Devamı
Yeşil Okul ( 2560 ) Devamı
Leopar ( 3497 ) Devamı
Yavru sincaplar doğaya... ( 2453 ) Devamı
Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter