Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su Bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak için E-posta adresinizi yazınız.

Akkuyu Nükleer Santrali’nin ÇED Raporu Sınıfta Kaldı


ilgili etiketler
Akkuyu, atık, ÇED, deniz, ekoloji, EnerjiBakanlığı, Greenpeace, Hindistan, iran, Nukleer, OrmanSuBakanlık, Rusya, TAEK, TEMA,

Akkuyu Nükleer Santrali'nin ÇED Raporu, İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu (İDK) tarafından 1 Ekim Salı günü Ankara'da yapılan toplantıda değerlendirildi

Raporda nükleer santralin yaratacağı ekolojik tahribata ve insan sağlığını tehdit edecek olumsuzluklara yer verilmemesi, itiraz ve tepkilere neden oldu.
Mersin ili Gülnar İlçesi'ne bağlı Akkuyu Mevkii'nde yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Santrali'nin ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) Raporu İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu Toplantısı, Ankara'da yapıldı.

Toplantıya; davetli üniversiteler, TAEK (Türkiye Atom Enerjisi Kurumu), Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Kalkınma Bakanlığı, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı gibi 58 farklı kurumdan oluşan komisyon üyeleri ile toplantıya katılımı talep eden ve ‘misafir' statüsünde olan sivil toplum kuruluşları katıldı.

TEMA Vakfı, Greenpeace Akdeniz, Ekoloji Kolektifi Derneği, Mersin Nükleer Karşıtı Platform ve Tabipler Odası'nın yer aldığı toplantıda, ÇED raporunun sunulmasının ardından sivil toplum katılımcılarının yorum ve soruları alındı. Verilen ara sonrasında, toplantı sivil toplum kuruluşlarına kapalı oturumda devam etti.

Toplantıda söz alan TEMA Vakfı, Akkuyu nükleer santralinde VVER1200 modeli reaktörün kullanılacağına dikkat çekerek, bu durumun ÇED raporundaki önemli ölçütlerden birisi olan ‘sınanmışlık' maddesini ihlal ettiğini vurguladı.100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları


Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nde kullanılacak reaktörün Hindistan'da (Kudankulam) 10 yıldan beri devreye girmeyen, İran'da ise henüz deneme aşamasındayken ana pompaları parçalanan VVER 1000 reaktörü ile aynı özelliklere sahip olduğunu belirten TEMA Vakfı, komisyon yetkililerine reaktörün nasıl güvenli olarak tanımlandığı sorusunu yöneltti.

Toplantıya katılım gösteren diğer kuruluşlar da ÇED Raporu'nda nükleer atıkların nasıl bertaraf edileceğine değinilmemesini eleştirdi. Raporda nükleer enerji santralinin ömrünü tamamladıktan sonra nasıl söküleceği ile ilgili bilgilerin paylaşılmamasının, raporu kabul edilemez hale getirdiği belirtildi.

Akkuyu'da kullanılacak reaktörün Dünya'da henüz bir örneğinin bulunmaması, sadece Rusya'da prototip düzeyinde inşasına bu yıl itibariyle başlanması, TAEK'in kriterlerinde yer alan nükleer güç santralinin güncel ve kanıtlanmış teknolojik yenilikleri kapsaması gerekliliğine de ters düşüyor.
Raporda santralin deşarj suyunun deniz sıcaklığında yaratacağı etkiler belirtilirken, denizden alınan ardından da sıcaklık derecesi arttırılarak, yaklaşık 20-30 dakika ara ile tekrar denize verilerek sirküle edilecek soğutma suyunun, denizdeki canlı yaşamını nasıl etkileyeceği ile ilgili veriler de yer almıyor.

.
.

ilgili Etiketler
Akkuyu, atık, ÇED, deniz, ekoloji, EnerjiBakanlığı, Greenpeace, Hindistan, iran, Nukleer, OrmanSuBakanlık, Rusya, TAEK, TEMA,
Kaynak:TEMA Tarih:03.10.2013
Haberin Devamını Okumak için Tıklayınız. Bu haber 1393 kişi tarafından okunmuştur.

Yorumlar

Henüz bir yorum eklenmemiştir. İlk Yorumu siz ekleyin.

Adınız:
Yorumunuz:

Google Grupları
E-posta: SuBilgi grubunu ziyaret et

En çok okunan haberler
Son haberler
Çevre yatırımları mercek altında ( 11929 ) Devamı
Oksijen bolluğu açısından dünyanın ilk 3 yerinden biri 'Kazdağı' ( 9867 ) Devamı
Tuz Gölü'nde petrol aranıyor ( 9226 ) Devamı
Türkiye'de bir cennet: Göksu deltası ( 9098 ) Devamı
Uluabat Gölü Tehlikede ( 8712 ) Devamı
Orta Asya'nın en büyük çevre felaketi ( 8565 ) Devamı
G.Kore’nin ardından Çin ile de nükleer santral için görüşülüyor ( 8265 ) Devamı
Beyşehir Gölü ( 7718 ) Devamı
Anadolu'nun Son Çizgili Sırtlanları ( 7203 ) Devamı
Yavru Caretta Carettalar Evlerine Döndü ( 7164 ) Devamı
Dünyanın en yaşlı sediri Antalya'da ( 7026 ) Devamı
Akdeniz yükseliyor ( 6979 ) Devamı
Gri balina şaşırttı ( 6834 ) Devamı
Ergene İçin Kefenleri Giydiler! ( 6826 ) Devamı
'Dinazorlar küresel ısınmanın ürünü' ( 6760 ) Devamı
Yaban Hayatı Koridoru ( 2373 ) Devamı
Bafa Gölü köpürdü ( 2524 ) Devamı
Lavabonuzdan çıkan su tarlaları sulayacak ( 2955 ) Devamı
Kuraklık tehdidi ( 2726 ) Devamı
Çay içmek bizim işimiz ( 2721 ) Devamı
Sapanca gölü suya hasret ( 2704 ) Devamı
Kuraklık ( 3257 ) Devamı
kulaklı batağan kuşu Samsun'da görüldü ( 3265 ) Devamı
Bolu'dan iyi haber ( 2586 ) Devamı
Yabanıl Meyveli Türler Eylem Planı ( 2993 ) Devamı
Kaçak avcılara ceza ( 2914 ) Devamı
Yaban Hayatı Takibi ( 2817 ) Devamı
Yeşil Okul ( 2637 ) Devamı
Leopar ( 3576 ) Devamı
Yavru sincaplar doğaya... ( 2528 ) Devamı
Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter