Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak isterseniz E-posta adresinizi yazınız.

Bizi Takip Edin


Başka bir dünyaya giden yolAv.Gonca YILMAZ


Küresel iklim değişikliği, Rio+20 ve 'Halkların Zirvesi' vesilesiyle bir kere daha dünya gündemine geldi. Lakin yine 'değişen bir şey yok!' Sinek Sekiz Yayınları'ndan çıkan 'Ekoköyler' adlı kitap ise sistemi tepetaklak eden alternatif yaşam alanlarını anımsatıyor: Ekoköyler... Dünyaca ünlü ekolojik köylerden, Hindistan'daki Auroville'de bir süre kalan ekolojist, avukat Gonca Yılmaz bu alternatif yaşam biçimini anlattı.

Dünyanın her bir noktasında, muhtelif üniversitelerde, sivil toplum kuruluşlarında ve bunların sosyal baskısı ile hükümetler ölçeğinde sürekli bir iklim değişikliğinden söz edilmekte yıllardır. Gün geçmiyor ki nükleer santral karşıtı eylemler veya yeni bir termik, hidroelektrik santral yapımı nedeniyle yerel halkın isyanı ile karşılaşmayalım… Peki dünyanın her tarafından yükselen bu isyan sesleri neyi haykırıyor? Bu insanlar elektrik üretimine karşı mı? Yatırımcı şirketler ve devletler bu insanları dinlemeye neden isteksiz? Şüphesiz ki bu kadar insan, yakıp yıkma peşinde değil. Tek dertleri içinde yaşadıkları, beslenme ihtiyacını karşıladıkları, sularını içtikleri doğanın yok edilmesine seyirci kalamamak, yaşamı savunmak. Karşılığında sık sorulan bir soruyu da dillendirelim:
Enerji/elektrik ihtiyacımızı nasıl karşılayalım, elektriksiz mi kalalım? Bunun cevabı ekolojist bilim insanları tarafından uzun yıllar önce verildi aslında. Alternatif, yenilenebilir, sürdürülebilir enerji kaynakları olarak rüzgâr, güneş, bioyakıt, dalga vs. enerjileri işaret edildi. Ve aynı zamanda sanayileşmenin yıkıcılığına karşı yaşam savunucuları, doğayla uyumlu alternatif yaşam modelleri arayışına girmeye başladı. İşte ekoköyler bu ihtiyacı karşılamaya yönelik bir arayışın ürünü olarak ortaya çıktı.

Dünyanın en ünlü ekolojik köyleri

Bu ekoköylerin hepsini ziyaret etmek mümkün. Kimileri sadece gıda ve günlük rutin ihtiyaçlar için belli bir miktar katkı vermenizi beklerken, kimilerinde şapka dolaştırma usulü ile günlük ihtiyaçlar karşılanıyor. Tek yapmanız gereken gidiş zamanınızı önceden bildirmek.

Sieben Linden Almanya 44 hektar alana sahip olan bu ekoköy 1986’da kuruldu. Yoğun olarak saman ev yapılmakta, elektrik enerjisini güneş panellerinden, ısınmasını ise kendi yetiştirdikleri ağaçlardan sağlamakta. Köyde şu anda 100 kişi yaşıyor ve sebze-meyve ihtiyaçlarının yüzde 75’ini kendi üretimlerinden sağlıyorlar.


100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
Yakın Yaşam

Findhorn Ekoköyü, İskoçya, Auroville, Hİndİstan, Auroville, Mısırlı bir anne ve Türk bir babanın kızı olan ve Hindistan ’da ve tüm dünyada ‘mother’ (anne) olarak bilinen Mirra Alfassa’nın düşüydü. Bu köy, ‘annenin’ değimiyle insanlığın birliği ve bilincin dönüşümü vizyonu ile oluşturulmaya başlandı. O dönemin ülke yönetiminin de destek verdiği proje UNESCO’nun da desteğini almıştı. Nüfus şu anda 2 bin 200’e ulaşmış durumda.

Türkiye ’de durum ne?

Kırıkkale’de Hocamköy, Ankara Balaban Vadisi’nde Güneşköy, İmece Evi gibi ekoköy deneyimleri oldu. Şu anda ülkemizde başarılı bir ekoköy örneğine rastlamasak da artık daha sıklıkla, ekoköy girişimi haberleriyle karşılaşıyoruz. Marmariç Permakültür Araştırma Enstitüsü’nü ekolojik katkıları ve deneyimlerinden dolayı, anmadan geçmemeli. Yine Bayramiç, Yeniköy’de başlamış olan girişim de var. Fethiye Kargı’da, şifalı bitkilere odaklanmış Refikler Çiftliği de ekoköy olma yolunda ilerliyor. Bu köyleri ziyaret etmek için önceden iletişimde bulunmak yeterli. Çiftlikler hakkında bilgiye, internetten arama yaparak rahatça ulaşılabilir. Merak edenler için Permakültür platformu adlı web sitesi de var. Sinek Sekiz Yayınları’ndan çıkan ‘Ekoköyler’ kitabı da önemli kaynaklar arasında.

Kaynak:Radikal Gazetesi Tarih:26.06.2012
Güncel yazının Devamını Okumak için Tıklayınız... Bu Yazı 3189 kişi tarafından okunmuştur.

Google Grupları
E-posta: Bu grubu ziyaret et
Tüm Konu Başlıklarımız
ilgili Etiketler
İmeceEvi Almanya Ankara Auroville BalabanVadisi EkoKöy EkolojikPazar enerji Findhorn GoncaYIlmaz GüneşKöy HES Hindistan HocamKöy iklim-degisikligi Kırıkkale Permakültür Radikal SiebenLinden SinekSekiz UNESCO YenilenebilirEnerjiYorumlar

Henüz bir yorum eklenmemiştir. İlk Yorumu siz ekleyin.

Adınız:
   
   
Yorumunuz:


En çok okunan makaleler
Son makaleler
SOSYAL ve ÇEVRE MUHASEBESİ ( 16422 ) Devamı
BAFA GÖLܒNÜN BALIKLARI NEDEN ÖLÜYOR ( 11597 ) Devamı
Kelebekler Vadisi, 'kelebeklerin ada ülkesi' ( 8945 ) Devamı
22 Mart 2011 Dünya Su Günü ( 8942 ) Devamı
'Marmara depreminde kaç kişi öldü? ( 8230 ) Devamı
Zeytin alanında altın yolculuğu ( 8164 ) Devamı
Doğal Alanlar Yaşam Alanlarımızdır, Dünya Mirasıdır ve Bizlere Emanettir ( 7538 ) Devamı
Dünya Sulak Alanlar günü ( 7339 ) Devamı
Bütün sorunlar bahçede çözülür ( 6724 ) Devamı
Türkiye'nin Beypazar devrimi..! ( 6573 ) Devamı
Prof. Dr. Güniz AKINCI KESİM - DOĞADA ÇÖZÜM BEKLEYEN YARALAR… ( 6446 ) Devamı
800 Yıllık Pazar ( 6215 ) Devamı
Dr. Arpat Özgül 'Marmot'un Gözüyle 'İklim değişikliği ( 5638 ) Devamı
Yaşar KEMAL - Doğaya düşman olan bir ülke olduk ( 5539 ) Devamı
Engin GÜNEYSU - Hasankeyf ( 5497 ) Devamı
Oraya da otel olmasın! ( 2555 ) Devamı
Çarşı Geyve'de katliama karşı ( 2800 ) Devamı
Petrol önemli de su önemsiz mi? ( 2385 ) Devamı
Her şey eşit ve adaletli olacak ( 3237 ) Devamı
Orman 100 yılda olur ( 2603 ) Devamı
Bizi sıcak ve kurak bir yıl daha mı bekliyor? ( 1759 ) Devamı
Sosyal belediyecilik ( 2402 ) Devamı
Dostlar alışverişte görsün! ( 2267 ) Devamı
Gala Gölü ( 2624 ) Devamı
İstanbul Betonlaşmadır ( 3291 ) Devamı
Buğday mı yenir, kömür mü? ( 2719 ) Devamı
Ortada ÇED yok nükleer santral için çalışmalar sürüyor ( 2436 ) Devamı
Çerkezköy Organize TÜBİTAK’a ‘kirlilik karnesi’ hazırlatıyor ( 2526 ) Devamı
Barış için Hasankeyf ( 2374 ) Devamı
Termal terapiyi etkili kullanmak ( 2952 ) Devamı


Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter