Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak isterseniz E-posta adresinizi yazınız.

Bizi Takip Edin


İstanbul BetonlaşmadırMehmet Tezkan


1960’lı yılların ikinci yarısını hatırlıyorum.. Yenikapı uskumruların dizi dizi asılarak kurutulduğu, çiroz yapıldığı mekandı..

Şimdi?
Deniz taşlarla dolduruluyor.. Üzerine beton dökülecek.. Bir milyon kişilik miting alanı yapılacakmış!..

Geçelim Zeytinburnu’na.. Mahkemenin tıraşlanması kararı verdiği, tarihi yarımadanın siluetini bozan kuleler betonlaşma değil mi?

Ataköy’e uzanalım.. Eskiden Ataköy sahilinde C moteller vardı.. Halkın doğrudan denizle teması yoktu ama hiç olmazsa ağaçlar arasında iki katlı binalar görüntü kirliliği yaratmazdı.. Şimdi o alanlara devasa oteller dikiliyor.. Denizin dibine.. Ataköy’ün rüzgarını kesecek, Ataköy’ün güneşini kapatacak büyüklükte..

Mecidiyeköy’e uzanalım.. Mecidiyeköy-Maslak arasını defalarca konu ettim.. Gökdelenden geçilmiyor.. Nefes alacak bir karış alan bırakılmadı.. İnsanlar çıksın, çoluğunu çocuğunu gezdirsin, güneşlensin, hava alsın, nefes alsın diye tek bir park yapılmadı..


100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
Yakın Yaşam

TEM’e çıkalım.. Eskiden, eskiden dediğim altı yedi yıl, on yıl önce otoyol bomboş arazilerin arasından akardı.. Şimdi sitelerin içinden geçiyor.. Gişelere yaklaşınca (tabii yaklaşabilirseniz) devasa binalar insanın üzerine üzerine geliyor..

Maltepe sahiline bakın.. Kaderi Yenikapı’yla aynı.. Deniz dolduruldu, üzerine beton döküldü.. Her boşluk; bina, bina, bina.. Sabiha Gökçen’e inen bir uçağa binin o bölgenin nasıl betonlaştığını görürsünüz..Kaynak:Milliyet Gazetesi Tarih:08.12.2013
Güncel yazının Devamını Okumak için Tıklayınız... Bu Yazı 3412 kişi tarafından okunmuştur.

Google Grupları
E-posta: Bu grubu ziyaret et
Tüm Konu Başlıklarımız
ilgili Etiketler
betonlaşma deniz istanbul MehmetTezkan Milliyet uskumru yenikapı zeytinburnuYorumlar

M.S. 378’de Doğu Roma İmparatoru Valens,kendi adını taşıyan saraçhane’deki Bozdoğan su kemerlerini yaptırmış. Trakya’nın suyunu 100 km’lik tünel ve su yollarıyla doğal cazibe yaratarak İstanbul’a taşımıştır. Büyük sarnıçlarda depolayarak (Yerebatan Sarayı-1989’da halkın kullanımına açıldı) şehrin su ihtiyacını karşılayacak ve kuşatmalarda ,zor zamanlarda 6 ay, 1 yıl yetecek su depoları yapmışlardı. ( SEVİL İRENGÜ )
Kuyu açma ve yeraltı suyu kullanımı yaygınlaşmış, bu paralelde sondajcılık da gelişmiştir. Günümüzde ise kontrolsüz kuyu açılması, kuyularda aşırı su çekim, Denetlenmelidir. Anadolu’da bazı bölgelerde çöken sulu obruklar içindeki yeraltı su seviyesinin düştüğü net olarak görülebilmektedir. Su seviyesi düşüşü sebepleri doğal ve insan kaynaklı iklimsel değişiklik ler, aşırı su çekimleri olabilmektedir. (Karapınar,Çıralı,Niğde-İstanbul su kullanım denetim yaptırımı, henüz sağlanamamıştır. ( SEVİL İRENGÜ )
İSTANBUL’DA SU KULLANIM DENETİM YAPTIRIMIKurum-Kuruluş-sitelerde Yağmur suyu tutulumu ve değerlendirilmelerinin yapılması,Sulama –rezervurlarda kullanım sağlanması.Kurum-Kuruluş-sitelerde su tasarrufu açısından yapılması gerekli Yağmur suyu tutulumu ve değerlendirilmelerinin ele alınışı, yaygınlaştırılan bu kazanımın sulama –rezervurlarda kullanımının ağlanması.,Tesisat eskiliği, yetersizliği, alt yapı bozukluğunun neden olduğu İstanbul’daki su kaçaklarının, acil çözüm gerekmektedir. ( SEVİL İRENGÜ )
İstanbul İçme suyu reservuarlarıÖmerli Rezervuarı-Terkos RezervuarıAlibeyköy Rezervuarı-Sazlıdere RezervuarıBüyükçekmece Rezervuarı Baraj havzaları kaçak yapılaşmadan vekirli su atıklarından mutlaka korunmalıdır. Akarsu ve akiferlerimizden sınır aşan sularımızın varlığı da denetim ve kontrolümüz altında olmalıdır Su satış istasyonları düzenli denetlenmeli,. ( )
İstanbul çevresindeki ormanlar- da sıkca rastlanan Karadeniz Siklameni, Bern anlaşması çerçevesinde koruma altında.Istanbul ili sadece 5110 km²lik bir yüzölçüme sahip, ancak 2000 tür gibi şaşılacak yoğunlukta bir biyolojik çeşitliliği barındırıyor. Bu İngilterenin 1850 ve Hollandanın 1600 türünü aşmaktadır.Kadıköy Çayır Çiğdemi, sadece Istanbul bölgesinde ve bir kaç Yunan kolonisinde mevcuttur. ( SEVİL İRENGÜ )
( SEVİL İRENGÜ )
Birincisi şehir planlaması boyutu. Bu konu, uzmanların, STK’ların, üniversitelerin bilimsel görüşü ile tespit edilmelidir… İkincisi tespit edilen güzergâhtaki doğal yapının, ekosistemin mutlaka ve mutlaka korunması gerekiyor. Kentin en önemli ormanları burada. İstanbul’un su havzaları bu bölgede yer alıyor. Bunlardan vazgeçmemiz mümkün değil, üstün kamu yararı bunu gerektirir. Köprü ve yolların güzergâhına rant karar vermemeli. Bu noktada bilim ve mantık öne çıkmalı. Yetkililere bütün bu önemli noktaları haykırıyoruz. Mücadelemizi sonuna kadar sürdürecek ve mutlaka başarıya ulaşacağız. ( SEVİL İRENGÜ )
Tarihsel akışı içinde İstanbul şehrinin yerleşimi ve kentsel gelişim biçimini belirleyen temel etken boğazdır. Tarihi geçmişinde (Roma İmparatorluğu) İstanbul Dünyanın ilk büyük kentidir..Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu sonrasında hızlı nüfus artışıyla daha da hızlı büyümüş ve kontrolsüz yayılmıştır.*** İstanbul’un gelişimi ile ilgili karar verilirken bilimsel verilerden hareket edilmediği görülmektedir.kentinin gelişimi rastlantılara bırakılmamalıdır.Kaynakların sürdürülebilir kullanımı tek hedef olmalı. Doğal varlıkları ve Tarihi eserleri korunmalıdır.Bu medeniyet gereğidir. ( SEVİL İRENGÜ )
Uluslararası Çevre Hukukunda Halkın Katılımı1992 - Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Üzerine, Rio Zirvesi Sonuç Deklarasyonu’nda;İnsanlar, doğa ile uyum içinde sağlıklı ve verimli bir hayata layıktır.Çevre konuları en iyi şekilde, ancak ilgili bütün vatandaşların katılımı ile yönetilir.Devletler, Kurum ,Kuruluşlar,geniş çapta çevre bilgilendirmesi yaparak kamuoyu aydınlatılmasını ve katılımını gerçekleştirecek ve teşvik edeceklerdir. ( SEVİL İRENGÜ )

Adınız:
   
   
Yorumunuz:


En çok okunan makaleler
Son makaleler
SOSYAL ve ÇEVRE MUHASEBESİ ( 16614 ) Devamı
BAFA GÖLܒNÜN BALIKLARI NEDEN ÖLÜYOR ( 11746 ) Devamı
Kelebekler Vadisi, 'kelebeklerin ada ülkesi' ( 9070 ) Devamı
22 Mart 2011 Dünya Su Günü ( 9042 ) Devamı
'Marmara depreminde kaç kişi öldü? ( 8358 ) Devamı
Zeytin alanında altın yolculuğu ( 8280 ) Devamı
Doğal Alanlar Yaşam Alanlarımızdır, Dünya Mirasıdır ve Bizlere Emanettir ( 7660 ) Devamı
Dünya Sulak Alanlar günü ( 7477 ) Devamı
Bütün sorunlar bahçede çözülür ( 6813 ) Devamı
Türkiye'nin Beypazar devrimi..! ( 6697 ) Devamı
Prof. Dr. Güniz AKINCI KESİM - DOĞADA ÇÖZÜM BEKLEYEN YARALAR… ( 6547 ) Devamı
800 Yıllık Pazar ( 6309 ) Devamı
Dr. Arpat Özgül 'Marmot'un Gözüyle 'İklim değişikliği ( 5726 ) Devamı
Engin GÜNEYSU - Hasankeyf ( 5632 ) Devamı
Yaşar KEMAL - Doğaya düşman olan bir ülke olduk ( 5631 ) Devamı
Oraya da otel olmasın! ( 2641 ) Devamı
Çarşı Geyve'de katliama karşı ( 2920 ) Devamı
Petrol önemli de su önemsiz mi? ( 2467 ) Devamı
Her şey eşit ve adaletli olacak ( 3360 ) Devamı
Orman 100 yılda olur ( 2727 ) Devamı
Bizi sıcak ve kurak bir yıl daha mı bekliyor? ( 1823 ) Devamı
Sosyal belediyecilik ( 2469 ) Devamı
Dostlar alışverişte görsün! ( 2354 ) Devamı
Gala Gölü ( 2705 ) Devamı
İstanbul Betonlaşmadır ( 3412 ) Devamı
Buğday mı yenir, kömür mü? ( 2841 ) Devamı
Ortada ÇED yok nükleer santral için çalışmalar sürüyor ( 2540 ) Devamı
Çerkezköy Organize TÜBİTAK’a ‘kirlilik karnesi’ hazırlatıyor ( 2641 ) Devamı
Barış için Hasankeyf ( 2472 ) Devamı
Termal terapiyi etkili kullanmak ( 3057 ) Devamı


Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter