Su Bilgi ve Yaşam
Su Bilgi ve Yaşam Kapısı Su bilgi ve Yaşam

Bültenlerimizi almak isterseniz E-posta adresinizi yazınız.

Bizi Takip Edin


Mehveş Evin, Milliyet - Orman kokusu..!

Gündem, Ankara’nın koyu lacivertine kilitlendi. Memleketin yeşili hep geri planda. ‘Bal’ filmi, Çamlıhemşin’deki hidroelektrik santral meselesine dikkat çekti de aklımıza geldi: Sahi, ‘oralarda’ neler oluyor?

Bir filmi izlerken insanın burnuna orman ve ıslak toprak kokusu gelir mi? Semih Kaplanoğlu’nun ‘Bal’ını seyrederken hissettiğim, buydu. Şehirde yaşayan, yeşilliğin ne olduğunu unutan, her şeyi hızla tüketmeyi marifet bilen bizler için, alışılmadık bir durum... Alışılmadık bir film. Bal’ın güzelliği, asudeliğinden ibaret değil. Filmde hiçbir mesaj, gözünüze sokulmuyor. Ama ‘Bal’da işlenen insani dramın arka planında arıcılığın tükenmesi, yani çevre meselesi var. Geçimini arıcılıkla sağlayan baba, kovan bulamadığı için daha yüksek dağlara çıkıyor... Ve bir gün, evine dönemiyor.
Çamlıhemşin’deki hidroelektrik santral (kısaca HES) projesi, şubatta alınan kararla durduruldu. Ama bu, Kaplanoğlu’nun da dediği gibi, bölgenin kurtulduğu anlamına gelmiyor. Çünkü bölgede bir değil, birçok santralin yapımı sürüyor.

Proje durdu amaÇamlıhemşin Belediye Başkanı İdris Lütfü Melek 'Fırtına Vadisi’nde yapılması planlanan HES aleyhine dava açtık, kazandık ve kararı Danıştay da onayladı. Şu an Fırtına Vadisi’nde HES tehlikesi yok ama bu üç gün sonra olmayacak anlamına gelmiyor. Santral yapılsaydı film çekilmemiş olacak, dünyada Çamlıhemşin tanıtılmayacaktı. Bu güzelliklerimizi tüm dünyayla paylaşmaya hazırız ama lütfen bize fabrika ve HES’lerle gelmesinler!' diyor. (Lazhaber.com)

Bir başka yerel haber sitesi olan Pazar53, Rize’nin Çayeli ilçesi Çataldere köyünde mahkeme kararına rağmen Uzundere-2 regülatörü ve hidroelektrik santralinde çalışmaların sürdüğü iddiasına yer vermiş. 31 Mart tarihli haberde, Sinan Akçal isimli çevrecinin, elinde yörede odun kesmek için kullanılan nacak ile inşaat sahasında gece gündüz nöbet tutarken çekilen fotoğrafları var.

Bu yazıyı yazarken, ‘Bal’ filminde büyük katkısı olan yazar Leyla İpekçi’yi aradım. Leyla, komik bir kısır döngüye saplandığımızı hatırlattı: 'Bu santraller elektrik üretmek için yapılıyor. Bir yandan aman ağaç kesmeyelim, elektronik ortamda işimizi halledelim diyoruz. Bir yandan bu santraller yapılırken açılan yollarda ağaçlar katlediliyor.'İnsan evladı ne acayip bir mahlukat


100 Soruda Çevre ve Çevre Sorunları
Yakın Yaşam

ÇOK YAZIK OLACAK

Çevre aktivisti ve yazar Uğur Biryol 'Son on yıldır ‘ülke enerjisine katkı’ bahanesiyle Doğu Karadeniz’in dünyaca tanınan en önemli vadileri santrallerle delik deşik ediliyor' diyor ve şu bilgileri veriyor:

Dünyanın en önemli biyosfer rezerv alanlarından, Kafkas arılarının en güzel balları ürettiği Macahel’de Enerji Piyasası Denetleme Kurulu sekiz adet HES inşaatı için lisans verdi. Rize’nin Fındıklı ilçesindeki Abu-Çağlayan Vadisi ile Pishala-Arılı vadisi dereleri üzerinde de çok büyük boyutta ekolojik ve sosyal tahribata neden olacak olan HES projeleri mahkeme kararlarına rağmen devam ediyor. Bir diğer önemli yaşam alanı Fırtına Vadisi’nde ise yıllar önce yapılmak istenen HS projeleri durduruldu fakat bu sefer de Palovit gibi çok önemli bir vadide yol yapım çalışması yapılıyor.
Rize-Erzurum sınırındaki Salaçur Vadisi, Uzungöl, Maçka’da Sumela’nın bulunduğu Altındere Vadisi derken Doğu Karadeniz vadileri tarih, kültür ve doğa kıyımını yaşıyor bugünlerde.Bütün bu çalışmalar yetmemiş olacak ki, Doğu Karadeniz şimdi de “Doğu Karadeniz Küçük Hidroelektrik Santralleri Kalkınma Projesi” kapsamında iki bin adet mikro hidroelektrik santralle donatılmaya çalışılıyor. Proje kapsamında Giresun, Trabzon, Rize, Artvin, Ordu, Bayburt ve Gümüşhane’ye kurulacak iki bin mikro HES’le ile yılda 200 milyon dolar gelir edileceği açıklanmış gazetelere. Projeye göre söz konusu illerin üç bin megavat (MW) üzerinde hidroelektrik potansiyeli bulunuyormuş ve bu potansiyelin değerlendirilmesi amacıyla söz konusu illere yaklaşık iki bin adet mikro hidro elektrik santrali (HES) kurulacakmış.
Kaynak:Milliyet Gazetesi / Cadde Tarih:16/04/2010
Güncel yazının Devamını Okumak için Tıklayınız... Bu Yazı 2329 kişi tarafından okunmuştur.

Google Grupları
E-posta: Bu grubu ziyaret et
Tüm Konu Başlıklarımız
ilgili Etiketler
AltındereVadisi Bal Çamlıhemşin DoğalYaşam FırtınaVadisi HES Macahel MehveşEvin Milliyet Rize SalaçurVadisi SemihKaplanoğlu UzungölYorumlar

Henüz bir yorum eklenmemiştir. İlk Yorumu siz ekleyin.

Adınız:
   
   
Yorumunuz:


En çok okunan makaleler
Son makaleler
SOSYAL ve ÇEVRE MUHASEBESİ ( 16616 ) Devamı
BAFA GÖLܒNÜN BALIKLARI NEDEN ÖLÜYOR ( 11748 ) Devamı
Kelebekler Vadisi, 'kelebeklerin ada ülkesi' ( 9078 ) Devamı
22 Mart 2011 Dünya Su Günü ( 9043 ) Devamı
'Marmara depreminde kaç kişi öldü? ( 8362 ) Devamı
Zeytin alanında altın yolculuğu ( 8282 ) Devamı
Doğal Alanlar Yaşam Alanlarımızdır, Dünya Mirasıdır ve Bizlere Emanettir ( 7662 ) Devamı
Dünya Sulak Alanlar günü ( 7481 ) Devamı
Bütün sorunlar bahçede çözülür ( 6814 ) Devamı
Türkiye'nin Beypazar devrimi..! ( 6700 ) Devamı
Prof. Dr. Güniz AKINCI KESİM - DOĞADA ÇÖZÜM BEKLEYEN YARALAR… ( 6547 ) Devamı
800 Yıllık Pazar ( 6311 ) Devamı
Dr. Arpat Özgül 'Marmot'un Gözüyle 'İklim değişikliği ( 5728 ) Devamı
Yaşar KEMAL - Doğaya düşman olan bir ülke olduk ( 5633 ) Devamı
Engin GÜNEYSU - Hasankeyf ( 5633 ) Devamı
Oraya da otel olmasın! ( 2645 ) Devamı
Çarşı Geyve'de katliama karşı ( 2924 ) Devamı
Petrol önemli de su önemsiz mi? ( 2472 ) Devamı
Her şey eşit ve adaletli olacak ( 3365 ) Devamı
Orman 100 yılda olur ( 2732 ) Devamı
Bizi sıcak ve kurak bir yıl daha mı bekliyor? ( 1831 ) Devamı
Sosyal belediyecilik ( 2473 ) Devamı
Dostlar alışverişte görsün! ( 2359 ) Devamı
Gala Gölü ( 2710 ) Devamı
İstanbul Betonlaşmadır ( 3415 ) Devamı
Buğday mı yenir, kömür mü? ( 2846 ) Devamı
Ortada ÇED yok nükleer santral için çalışmalar sürüyor ( 2546 ) Devamı
Çerkezköy Organize TÜBİTAK’a ‘kirlilik karnesi’ hazırlatıyor ( 2644 ) Devamı
Barış için Hasankeyf ( 2478 ) Devamı
Termal terapiyi etkili kullanmak ( 3062 ) Devamı


Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter