elektrikli oto Su bilgi ve Yaşam Doğa Dostu Teknolojiler

Bültenlerimiz için lütfen eposta adresinizi yazınız.

100 km'de 1.5 lira yakacak

Renault'nun elektrikli araçları Kangoo Express Z.E. ve Fluence Z.E.'nin satışa sunulmasından önce İstanbul'da test sürüşü gerçekleştirildi. Elektrikli Fluence'in 185 kilometrelik bataryası 4,5 liraya doldurulacak. Bu işlem gece yapılırsa elektrik faturası 100 kilometre için 1,5 lira olacak.

Santralistanbul'da test sürüşünden önce gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Renaut Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, bugün son derece önemli bir gün yaşadıklarını, 'teknolojik devrim' dedikleri bir gelişmenin gerçek uygulamasını gördüklerini kaydetti

Aybar, bugüne kadar hep fosil yakıt kullanan araçlarla trafikte olmayı sürdürdüklerini ve hala sürdürmeye devam ettiklerini dile getirerek, buna bir ek yenilik geldiğini, sadece elektrik enerjisi kullanan araçların artık trafikte görülmeye başlandığını söyledi.

Sessiz ve yüksek torklu bu araçların performanslarının oldukça yeterli olmasıyla bütün kullanıcılara önemli anlar yaşattığını dile getiren Aybar, bu araçların özellikle petrole bağımlılığı azaltması yönüyle ve sağladığı çevreyi temiz tutan özelliği ile otomotiv sektöründe önemli bir yeniliğin görülmeye başlandığını ifade etti. Aybar, Renault olarak bunun öncüsü olmaktan ayrıca kıvanç duyduklarını belirterek, bu araçların yakın bir zamanda tüm Türkiye sokaklarında görülme şansı olacağını ifade etti.Bunun için en önemli konunun altyapı çalışmalarının hazırlanması olduğuna işaret eden Aybar, 'Bu teknoloji, elektriğin olduğu her yerde şarj edilebilen bir teknoloji. Buna uygun da altyapı gerekiyor. Buralarda yerel yönetimlerimizin önemli katkıları olacaktır. Belediyelerimiz bu altyapıyı tamamlamamızda öncü olmaları halinde bütün Türkiye'de bu araçların kullanılması çok rahat mümkün. Ben özellikle ilk önce İstanbul'da, Ankara'da, Gaziantep'te yapmış olduğumuz görüşmeler neticesinde sağlanan anlaşmalarla ciddi çalışmaların başladığını belirteyim. Fakat bir an önce yaygınlaştırmamız lazım. Gerek bu şehirlerimizde gerekse diğer şehirlerimizde altyapının kurulması ve öncelikle şarj istasyonlarının ortaya çıkmasına ciddi ihtiyaç duyuyoruz' dedi.

İbrahim Aybar, toplumda bu araçlara karşı ciddi ve haklı bir beklenti olduğunu bildirerek, bu araçların 'inanılmaz' bir ekonomi sunduğunu anlattı. Bugün 100 kilometrelik bir mesafenin benzinli araçlarla 30 liraya, dizel araçla 20 liranın üzerinde bir maliyetle gidilirken, şimdi elektrikli araçlarla aynı mesafenin 2,5 liraya gidilebileceğini, bunun da çevre temizliğinin yanında oldukça büyük bir ekonomiyi getirdiğini söyledi.HERKES İÇİN ELEKTRİKLİ OTOMOBİL.

Aybar, Renault olarak elektrikli otomobillerde herkes için satın alınabilir bir fiyatta araçlar sunduklarını ifade ederek, elektrikli otomobillerin bataryasız satın alma fiyatının aynı sınıf içten yanmalı termik motorlu bir araç ile eşdeğer olacağını kaydetti. Elektrikli otomobillerde kullandıkları lityum bataryanın diğer tip bataryalara göre daha fazla kapasiteye sahip olduğu için tercih edildiğini dile getiren Aybar, lityum bataryanın yaklaşık 3 bin kez şarj yapılabildiğini, bunun da 10 yıllık bir kullanıma denk geldiğini anlattı.Aybar, Fluence Z.E.'nin 185 kilometre, Kangoo Z.E.'nin 170 kilometre, Twizy'nin de 100 kilometre menzile sahip olduğunu bildirerek, OYAK Renault'nun Bursa Fabrikaları'nda üretilecek olan Fluence Z.E'nin Avrupa satış fiyatının 5 bin avroluk teşvik dahil 21 bin 300 avro olduğunu, batarya için de kira bedeli olarak ayda 79 avro talep edildiğini anlattı. Elektrikli otomobillerin Avrupa'da hükümet teşvikleri ile makul hale geldiğine işaret eden Aybar, Türkiye'de de yüzde 3'lük ÖTV ile bu araçların rekabetçi olacağını kaydetti.

haberdeki konu başlıklarımız
Ankara Avrupa Bursa ElektrikliOto Fluence Gaziantep Hurriyet istanbul Renault
Önceki Haber Tüm Konu Başlıklarımız Sonraki Haber
Kaynak:Hürriyet Gazetesi Tarih:05.04.2011
Haberin Devamı... Bu Yazı 1876 kişi tarafından okunmuştur.

Google Grupları
E-posta: Su Bilgi grubunu ziyaret et


Yorumlar

Henüz bir yorum eklenmemiştir. İlk Yorumu siz ekleyin.

Adınız:
Yorumunuz:
DOĞA DOSTU Haberleri
GÜNCEL YAZILAR
G-TECH dereceyle döndü ( 4035 ) Devamı
Güneş 2 saat havada tutacak! ( 3423 ) Devamı
İstikbal güneş enerjisinde ( 3726 ) Devamı
Google güneş enerjisi santrali kuracak! ( 4264 ) Devamı
Odunun suyunu çıkardılar... ( 3870 ) Devamı
Güneş enerjisiyle uçuşta başarı ( 3413 ) Devamı
PRIMOVE ( 3103 ) Devamı
HYUNDAI ix35 FUEL CELL ( 3489 ) Devamı
Güneş enerji santralleri ( 2830 ) Devamı
En Hızlı Hibridt ( 3025 ) Devamı
Dünyanın En Uzun Rüzgar Türbini Bıçakları ( 3673 ) Devamı
Yok satıyor ( 3704 ) Devamı
Güneş Enerjisi Sektörünü 2013’te Neler Bekliyor? ( 2635 ) Devamı
Geri dönüşümde iyi haber ( 3991 ) Devamı
Türkiye’nin İlk Resmi Güneş Enerji Santrali Konya’da Kuruldu ( 3321 ) Devamı
Oraya da otel olmasın! ( 2555 ) Devamı
Çarşı Geyve'de katliama karşı ( 2800 ) Devamı
Petrol önemli de su önemsiz mi? ( 2385 ) Devamı
Her şey eşit ve adaletli olacak ( 3237 ) Devamı
Orman 100 yılda olur ( 2603 ) Devamı
Bizi sıcak ve kurak bir yıl daha mı bekliyor? ( 1759 ) Devamı
Sosyal belediyecilik ( 2402 ) Devamı
Dostlar alışverişte görsün! ( 2266 ) Devamı
Gala Gölü ( 2624 ) Devamı
İstanbul Betonlaşmadır ( 3291 ) Devamı
Buğday mı yenir, kömür mü? ( 2719 ) Devamı
Ortada ÇED yok nükleer santral için çalışmalar sürüyor ( 2436 ) Devamı
Çerkezköy Organize TÜBİTAK’a ‘kirlilik karnesi’ hazırlatıyor ( 2525 ) Devamı
Barış için Hasankeyf ( 2374 ) Devamı
Termal terapiyi etkili kullanmak ( 2952 ) Devamı
Su Bilgi ve Yaşam
Flag Counter