ABD Başkanı Biden Netanyahu ile görüştü: ‘İsrail’e desteğin sürmesi için sivil ölümlerinin önlenmesi gerek’
Home » Uncategorized  »  ABD Başkanı Biden Netanyahu ile görüştü: ‘İsrail’e desteğin sürmesi için sivil ölümlerinin önlenmesi gerek’
ABD Başkanı Biden Netanyahu ile görüştü: ‘İsrail’e desteğin sürmesi için sivil ölümlerinin önlenmesi gerek’

ABD İsrail’e Gazze Savaşı’na verilen desteğin yardımları artırma ve sivil ölümlerini önleme gibi “belirli, somut adımlara bağlı olduğunu” söyledi.

ABD Başkanı Joe Biden, World Central Kitchen (WCK) adlı yardım kuruluşu çalışanlarının İsrail tarafından öldürülmesinden sonra bu ülkenin Başbakanı Benyamin Netanyahu il e görüştü.
İsrail “ağır hata” nedeniyle özür diledi, ancak WCK’nin kurucusu Jose Andres, çalışanlarının sistematik bir şekilde hedef alındığını söyledi.
Biden, İsrail’e verilen koşulsuz askeri yardımı azaltması yönünde baskı altındaydı.

.

Kirby ABD’nin “İsrail’in kendini savunmasına verdiği desteğin tam olduğunu” vurguladı ve “ABD İsrail’in kendini savunmasına yardıma sırtını çevirmeyecek” dedi.
Ancak Sözcü, “Bununla birlikte tüm bunları söyleyip, kendilerini Hamas’a karşı savunma yöntemlerinin değişmesi gerektiğine de inanabilirsiniz” diye konuştu.

İsrail henüz ABD’den gelen açıklamalar konusunda bir yorum yapmadı. Ancak İsrail hükümeti Sözcüsü Raquaela Karamson, Biden-Netanyahu görüşmesinden önce “İsrail’in bunların tekrarlanmaması için gelecekteki uygulamalarını kesinlikle ayarlayacağını” belirtti.

ABD’nin gelen son açıklamalar, İsrail’e yönelik en sert söylemler. Başkan Biden’ın WCK çalışanlarının öldürülmesine duyduğu “öfkeyi” yansıtıyor ve ABD’nin desteğinin sınırları olduğunu gösteriyor. Açıklamalarda ABD politikasının hangi alanlarının etkileneceği belirtilmiyor. Fakat ABD-İsrail ilişkisinin dayandığı en büyük unsur silah sevkiyatı.
Biden yaklaşık altı aydır devam eden Gazze’ye saldırılar konusundaki söylemini keskinleştirdi. Ancak ABD’den İsrail’e bomba, füze ve cephane sevkiyatı kesintisiz devam etti.
Gazze’deki yönetime göre Hamas’ın İsrail’e saldırdığı 7 Ekim’den bu yana çoğu ve kadın ve çocuk 33 bin kişi öldürüldü.